نسبت قیمت به درآمد – نسبت P / E

  • توسط محمد عطاری
  • 19/12/2019
  • 0

 

نسبت قیمت به درآمد – نسبت P / E چیست؟

نسبت قیمت به درآمد (نسبت P / E) نسبت برای ارزیابی یک شرکت است که قیمت سهم فعلی خود را نسبت به درآمد هر سهم خود (EPS) اندازه گیری می کند. نسبت قیمت به درآمد نیز بعضاً به عنوان چندین برابر قیمت یا چند برابر درآمد شناخته می شود.

نسبت P / E توسط سرمایه گذاران و تحلیلگران برای تعیین ارزش نسبی سهام شرکت در مقایسه سیب به سیب استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای مقایسه یک شرکت در برابر سابقه تاریخی خود یا مقایسه بازارهای کل در برابر یکدیگر یا با گذشت زمان استفاده کرد.

فرمول و محاسبه نسبت P / E

تجزیه و تحلیل و سرمایه گذاران نسبت P / E یک شرکت را بررسی می کنند که تعیین کنند آیا قیمت سهم به طور دقیق سود پیش بینی شده برای هر سهم را نشان می دهد یا نه. فرمول و محاسبه مورد استفاده برای این فرآیند دنبال می شود.

برای تعیین مقدار P / E ، کافی است قیمت فعلی سهام را با درآمد هر سهم (EPS) تقسیم کنید. قیمت سهام فعلی (P) را می توان با وصل کردن نماد تیک سهام در هر وب سایت مالی ، از این طریق پاک کرد ، و گرچه این مقدار خاص بیانگر آنچه که سرمایه گذاران در حال حاضر باید برای یک سهام بپردازند ، EPS رقمی کمی عصبی تر است.

EPS در دو نوع اصلی عرضه می شود. اولین موردی است که در بخش اصول اکثر سایتهای مالی ذکر شده است. با علامت “P / E (TTM)” ، جایی که “TTM” مخفف وال استریت برای “12 ماه به تعویق افتاد” است. این شماره نشانگر عملکرد شرکت در طی 12 ماه گذشته است. نوع دوم EPS در نسخه درآمد یک شرکت یافت می شود که اغلب راهنمایی EPS را ارائه می دهد. این حدس و گمان بهترین شرکت در مورد آنچه انتظار دارد در آینده کسب کند ، می باشد.

بعضی اوقات ، تحلیلگران به روند ارزش گذاری بلند مدت علاقه مند هستند و اقدامات P / E 10 یا P / E 30 را در نظر می گیرند که میانگین آن 10 سال گذشته یا 30 سال گذشته درآمد است. این اقدامات اغلب در هنگام سنجش ارزش کل شاخص سهام مانند S&P 500 مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این اقدامات بلند مدت می توانند تغییرات در چرخه تجارت را جبران کنند. نسبت P / E S&P 500 از حداقل 6x (در سال 1949) به بیش از 120 برابر (در سال 2009) در نوسان است. میانگین P / E بلند مدت برای S&P 500 حدود 15 برابر است ، به این معنی که سهام موجود در این فهرست ، 15 برابر بیشتر از درآمد متوسط ​​وزنی خود را به دست می آورند.

 

پیشبرد قیمت به سود

این دو نوع از معیارهای EPS به رایج ترین انواع نسبت P / E تبدیل می شوند: P / E رو به جلو و P / E دنباله دار. یک تنوع سوم و کمتر متداول از مجموع دو سه ماهه آخر و برآورد دو چهارم بعدی استفاده می کند.

پیش فرض (یا پیشرو) P / E از هدایت درآمد آینده استفاده می کند تا آمار و ارقام را دنبال کند. این شاخص پیش بینی شده که گاهی اوقات “قیمت تخمین زده شده به سود” نامیده می شود ، برای مقایسه سود فعلی با سودهای آینده مفید است و به ارائه تصویری شفاف تر از آنچه که درآمد به نظر می رسد – بدون تغییر و سایر تنظیمات حسابداری – کمک می کند.

با این حال ، مشکلات ذاتی با متریک P / E رو به جلو وجود دارد – یعنی ، شرکتها می توانند در صورت اعلام سود سه ماهه بعدی ، درآمد خود را دست کم بگیرند تا بتوانند برآورد P / E را شکست دهند. سایر شرکتها ممکن است برآورد را بیش از حد ارزیابی کنند و بعداً آن را در اعلام درآمد بعدی خود تنظیم کنند. علاوه بر این ، تحلیلگران خارجی نیز ممکن است تخمین هایی را ارائه دهند که ممکن است از تخمین های شرکت فاصله گرفته و باعث ایجاد سردرگمی شود.

نسبت قیمت به درآمد

ردیابی قیمت به سود

P / E دنباله دار با تقسیم قیمت سهام فعلی در کل سود EPS در طی 12 ماه گذشته به عملکرد گذشته متکی است. این معروفترین معیار P / E است زیرا هدفمندترین است – با فرض اینکه شرکت درآمد دقیقاً گزارش کرده است. برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند به دنبال P / E درخشان توجه کنند زیرا به برآورد درآمد فرد دیگر اعتماد ندارند. اما P / E درخشان نیز سهم خود را در کاستی ها دارد – یعنی عملکرد گذشته یک شرکت نشانگر رفتار آینده نیست.

بنابراین سرمایه گذاران باید بر مبنای قدرت درآمدهایی در آینده سرمایه گذاری کنند ، نه گذشته. این واقعیت که شماره EPS ثابت است ، در حالی که قیمت سهام در نوسان است ، نیز یک مشکل است. اگر یک رویداد بزرگ شرکت قیمت سهام را به میزان قابل توجهی بالاتر یا پایین تر سوق دهد ، P / E عقب افتاده بازتاب کمتری از این تغییرات خواهد داشت.

با کاهش قیمت سهام سهام شرکت ، نسبت P / E ناپایدار تغییر خواهد کرد ، زیرا در حالیکه روز و روز سهام بورس سهام درآمد فقط هر سه ماه آزاد می شود. به عنوان یک نتیجه ، برخی از سرمایه گذاران پیش فروش P / E را ترجیح می دهند. اگر نسبت P / E به جلو پایین تر از نسبت P / E پایین باشد ، بدین معنی است که تحلیلگران انتظار دارند که درآمد افزایش یابد. اگر P / E رو به جلو از نسبت P / E فعلی بیشتر باشد ، تحلیلگران انتظار دارند که درآمد را کاهش دهند.

 

ارزیابی از P / E

نسبت قیمت به درآمد یا P / E یکی از پرکاربردترین ابزارهای تحلیل سهام است که توسط سرمایه گذاران و تحلیلگران برای تعیین ارزش سهام استفاده می شود. علاوه بر این که نشان می دهد قیمت سهام یک شرکت بیش از حد بالا یا پایین آمده است ، P / E می تواند نشان دهد که چگونه ارزیابی سهام برای گروه صنعتی یا معیار مانند شاخص S&P 500 قابل مقایسه است.

در اصل ، نسبت قیمت به درآمد نشانگر مبلغ دلاری است که یک سرمایه گذار می تواند برای دریافت یک دلار از درآمد آن شرکت ، در یک شرکت سرمایه گذاری کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات P / E به عنوان قیمت چندگانه خوانده می شود زیرا نشان می دهد که چه میزان سرمایه گذاران حاضر به پرداخت هر دلار از درآمد هستند. اگر یک شرکت در حال حاضر با ضریب P / E 20 برابر معامله می کرد ، تعبیر این است که یک سرمایه گذار حاضر است 20 دلار را برای 1 دلار از درآمد فعلی پرداخت کند.

نسبت P / E به سرمایه گذاران کمک می کند تا ارزش بازار سهام را در مقایسه با درآمد شرکت تعیین کنند. به طور خلاصه ، نسبت P / E نشان می دهد که بازار حاضر است براساس درآمد گذشته یا آینده خود ، سهام را بپردازد. P / E بالا می تواند به این معنا باشد که قیمت سهام نسبت به درآمد بالاست و احتمالاً بیش از حد ارزیابی می شود. در مقابل ، P / E پایین ممکن است نشان دهد که قیمت فعلی سهام نسبت به درآمد کم است.

 

نمونه ای از نسبت P / E

به عنوان نمونه تاریخی ، بیایید نسبت P / E را برای شرکت Walmart Stores (WMT) از تاریخ 14 نوامبر 2017 محاسبه کنیم که قیمت سهام شرکت با 91.09 دلار بسته شد. سود این شرکت برای سال مالی منتهی به 31 ژانویه سال 2017 ، 13.64 میلیارد دلار آمریکا و تعداد سهام آن با ارزش 3.1 میلیارد بوده است. EPS آن را می توان به عنوان 13.64 میلیارد دلار / 3.1 میلیارد = 4.40 دلار محاسبه کرد.

از این رو ، نسبت P / E والمارت ، 91.09 دلار / 40/4 دلار = 20.70x است.

 

انتظارات سرمایه گذار

به طور کلی ، P / E بالا نشان می دهد که سرمایه گذاران انتظار دارند که در آینده رشد بیشتری داشته باشند در مقایسه با شرکتهایی که P / E پایین تری دارند. P / E پایین می تواند نشان دهد که یک شرکت ممکن است در حال حاضر کم ارزش باشد یا اینکه این شرکت نسبت به روند گذشته خود عملکرد فوق العاده خوبی دارد. هنگامی که یک شرکت هیچ درآمدی نداشته باشد یا در حال ارسال ضرر باشد ، در هر دو حالت P / E به صورت “N / A” بیان می شود. گرچه امکان محاسبه P / E منفی وجود دارد ، اما این کنوانسیون مشترک نیست.

همچنین نسبت قیمت به درآمد را می توان ابزاری برای استانداردسازی ارزش یک دلار درآمدها در کل بورس کالا دانست. در تئوری ، با در نظر گرفتن میانگین نسبت های P / E در طی یک دوره چند ساله ، می توان چیزی از نسبت استاندارد P / E را تدوین کرد ، که می تواند بعنوان معیار شناخته شود و از آن برای نشان دادن ارزش سهام استفاده شود یا خیر. خریداری کردن.

P / E در مقابل سود

معکوس نسبت P / E ، بازده درآمد است (که می توان مانند نسبت E / P تصور کرد). بدین ترتیب بازده سود به عنوان EPS تقسیم بر قیمت سهام تعریف می شود و به صورت درصد بیان می شود.

اگر سهام A با 10 دلار معامله شود و EPS آن برای سال گذشته 50 سنت (TTM) باشد ، دارای P / E 20 (یعنی 50/10 دلار) و بازده 5٪ (50 سنت / 10 دلار) است. ) اگر سهام B با 20 دلار و EPS (TTM) آن 2 دلار معامله شود ، P / E آن 10 (یعنی 20 دلار / 2 دلار) و بازده درآمد 10٪ (2/20 دلار) است.

بازده سود به عنوان یک معیار ارزیابی سرمایه گذاری به اندازه متقابل نسبت P / E آن در ارزیابی سهام استفاده نمی شود. بازده درآمدها می تواند در مورد نرخ بازده سرمایه گذاری مفید باشد. با این حال ، برای سرمایه گذاران سهام عدالت ، درآمد حاصل از سرمایه گذاری دوره ای ممکن است ثانویه برای رشد ارزش سرمایه گذاری های خود در طول زمان باشد. به همین دلیل است که سرمایه گذاران ممکن است بیشتر از معیارهای سود در هنگام سرمایه گذاری سهام ، به معیارهای سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش مانند نسبت P / E مراجعه کنند.

هنگامی که یک شرکت دارای درآمد صفر یا منفی باشد ، سود در تولید متریک نیز مفید است. از آنجا که چنین موردی در بین شرکت های پیشرفته ، با رشد بالا یا شرکت های نوپا متداول است ، EPS با تولید یک نسبت P / E تعریف نشده (که بعضا N / A از آن یاد می شود) منفی است. اگر یک شرکت درآمد منفی داشته باشد ، بازده سود منفی تولید می کند ، که می توان آن را تفسیر کرد و برای مقایسه استفاده کرد.

P / E در مقابل نسبت PEG

نسبت P / E ، حتی یک مورد با استفاده از پیش بینی درآمد پیش بینی شده ، همیشه به شما نمی گویند که P / E برای نرخ رشد پیش بینی شده شرکت مناسب است یا خیر. بنابراین ، برای پرداختن به این محدودیت ، سرمایه گذاران به نسبت دیگری با نام نسبت PEG روی می آورند.

تغییر در نسبت P / E رو به جلو ، نسبت قیمت به درآمد به رشد یا PEG است. نسبت PEG رابطه بین نسبت قیمت / درآمد و رشد درآمد را اندازه می گیرد تا به سرمایه گذاران داستانی کامل تر از P / E به تنهایی ارائه دهد. به عبارت دیگر ، نسبت PEG به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که با تجزیه و تحلیل درآمدهای امروز و نرخ رشد مورد انتظار برای شرکت در آینده ، قیمت سهام را بیش از حد ارزیابی و یا کم ارزش ارزیابی کنند. نسبت PEG محاسبه می شود که نسبت قیمت به درآمد (P / E) در حال ردیابی شرکت با نرخ رشد درآمد آن برای یک دوره زمانی مشخص تقسیم می شود. از نسبت PEG برای تعیین ارزش سهام براساس سودهای در حال کاهش استفاده می شود و همچنین رشد سودآوری شرکت آینده را نیز در نظر می گیرد و در نظر گرفته می شود که تصویری کامل تر از نسبت P / E ارائه می دهد. به عنوان مثال ، نسبت P / E پایین ممکن است نشان دهد که یک سهام کم ارزش است و بنابراین باید خریداری شود – اما فاکتورینگ در نرخ رشد شرکت برای به دست آوردن نسبت PEG خود می تواند داستان دیگری را بیان کند. در صورت استفاده از نرخ رشد پیش بینی شده ، نسبت های PEG را می توان “عقب” دانست.

اگرچه نرخ رشد سود می تواند در بین بخشهای مختلف متفاوت باشد ، سهام با PEG کمتر از 1 معمولاً کم ارزش ارزیابی می شود زیرا قیمت آن در مقایسه با رشد سود مورد انتظار شرکت پایین است. یک PEG بزرگتر از 1 ممکن است بیش از حد ارزیابی شود زیرا ممکن است قیمت سهام در مقایسه با رشد سود پیش بینی شده شرکت بسیار بالا باشد.

 

مطلق در مقابل نسبی P / E

تحلیلگران همچنین ممکن است در تجزیه و تحلیل خود تمایزی بین نسبت P / E مطلق و نسبت P / E قائل شوند.

 

مطلق P / E

شمارنده این نسبت معمولاً قیمت سهام فعلی است و مخرج ممکن است EPS (TTM) در حال تعقیب ، EPS تخمین زده شده برای 12 ماه آینده (P / E رو به جلو) یا ترکیبی از EPS دنبال کننده دو سه ماهه آخر باشد. و P / E رو به جلو برای دو چهارم بعدی. هنگام تشخیص P / E مطلق از P / E نسبی ، مهم است که به یاد داشته باشید که P / E مطلق بیانگر P / E دوره زمانی فعلی است. به عنوان مثال ، اگر قیمت سهام امروز 100 دلار و سود TTM 2 دلار برای هر سهم باشد ، P / E 50 (100 دلار / 2 دلار) است.

 

نسبی P / E

P / E نسبی ، P / E مطلق فعلی را با یک معیار یا طیف وسیعی از P / Es گذشته در طی یک بازه زمانی زمانی مشابه ، مانند 10 سال گذشته ، مقایسه می کند. P / E نسبی نشان می دهد که P / E فعلی به چه بخشی یا درصد P / Es گذشته رسیده است. P / E نسبی معمولاً مقدار P / E فعلی را با بالاترین مقدار دامنه مقایسه می کند ، اما سرمایه گذاران نیز ممکن است P / E فعلی را با قسمت پایین دامنه مقایسه کنند و اندازه گیری میزان نزدیکی P / E فعلی به کم تاریخی

 

اگر P / E فعلی پایین تر از مقدار گذشته باشد (خواه بالا یا پایین گذشته) مقدار نسبی P / E مقدار زیر 100٪ خواهد داشت. اگر اندازه گیری نسبی P / E 100٪ یا بیشتر باشد ، این به سرمایه گذاران می گوید P / E فعلی به گذشته رسیده یا فراتر رفته است.

محدودیت های استفاده از نسبت P / E

مانند هر بنیادی دیگری که برای اطلاع رسانی به سرمایه گذاران مبنی بر ارزش خرید سهام وجود دارد یا خیر ، نسبت قیمت به درآمد با چند محدودیت مهم همراه است که باید در نظر گرفته شود ، زیرا سرمایه گذاران ممکن است اغلب به این باور برسند که وجود دارد. یک متریک واحد که بینش کاملی از تصمیم سرمایه گذاری ارائه می دهد ، که واقعاً هرگز چنین نیست. شرکت هایی که سودآور نیستند و به تبع آن هیچ درآمدی – یا سود منفی برای هر سهم ، هنگام محاسبه P / E خود ، چالشی را مطرح می کنند. نظرات در مورد نحوه مقابله با اینها متفاوت است. برخی می گویند P / E منفی وجود دارد ، برخی دیگر P / E را از 0 اختصاص می دهند ، در حالی که بیشتر آنها می گویند P / E وجود ندارد (در دسترس نیست – N / A) یا تا زمانی که یک شرکت برای اهداف سودآور نباشد قابل تفسیر نیست. مقایسه

یکی از محدودیتهای اصلی استفاده از نسبتهای P / E در مقایسه نسبتهای P / E در شرکتهای مختلف پدیدار می شود. ارزش گذاری ها و نرخ رشد شرکت ها ممکن است غالباً بین بخش ها متفاوت باشد زیرا این امر به دلیل شیوه های مختلف کسب درآمد شرکت ها و همچنین به زمانی متفاوت است که در طی آن شرکت ها آن پول را کسب می کنند.

به همین ترتیب ، فقط باید از P / E به عنوان ابزاری تطبیقی ​​هنگام در نظر گرفتن شرکت در همان بخش استفاده کرد ، زیرا این نوع مقایسه تنها گونه ای است که بینش تولیدی را به بار می آورد. برای مثال ، مقایسه نسبت های P / E یک شرکت ارتباطات از راه دور و یک شرکت انرژی ، ممکن است فرد را به این باور برساند که یکی به وضوح سرمایه گذاری برتر است ، اما این یک فرض قابل اعتماد نیست.

 

سایر ملاحظات P / E

نسبت P / E یک شرکت خاص هنگامی که در کنار نسبت P / E سایر شرکتها در همان بخش قرار می گیرد بسیار معنی دار است. به عنوان مثال ، یک شرکت انرژی ممکن است نسبت P / E بالایی داشته باشد ، اما این ممکن است یک روند در درون بخش باشد نه یک شرکت صرفاً در یک شرکت خاص. به عنوان مثال ، نسبت P / E بالای یک شرکت خاص ، وقتی کل بخش نسبت P / E بالایی داشته باشد ، کمتر باعث نگرانی می شود.

علاوه بر این ، به دلیل اینکه بدهی یک شرکت می تواند بر قیمت سهام و درآمد شرکت تأثیر بگذارد ، اهرم نیز می تواند نسبت P / E را کم کند. به عنوان مثال ، فرض کنید دو شرکت مشابه وجود دارند که در درجه اول با میزان بدهی که می گیرند متفاوت هستند. کسی که بدهی بیشتری دارد ، احتمالاً ارزش P / E پایین تری نسبت به بدهی با بدهی کمتری خواهد داشت. با این حال ، اگر تجارت خوب باشد ، کسی که بدهی بیشتری دارد بخاطر ریسکاتی که برعهده گرفته است ، می تواند سود بیشتری را ببیند.

یکی دیگر از محدودیت های مهم نسبت قیمت به درآمد ، محدوده فرمول محاسبه P / E است. ارائه دقیق و بی طرفانه نسبت های P / E به ورودی های دقیق از ارزش بازار سهام و درآمد دقیق هر تخمین سهم تکیه دارد. در حالی که بازار ارزش سهام را تعیین می کند و به همین ترتیب ، آن اطلاعات از طیف گسترده ای از منابع قابل اعتماد در دسترس است ، این میزان برای درآمد کمتر است ، که اغلب توسط خود شرکت ها گزارش می شوند و بنابراین آسان تر دستکاری می شوند. از آنجا که درآمد ورودی مهمی در محاسبه P / E است ، تنظیم آنها می تواند P / E را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

اخبار

error: !در صورت نیاز به کپی مطالب با ما تماس بگیرید

عضو خبرنامه پول پدیا شوید

با عضویت در خبرنامه پول پدیا از این پس بهترین های بازار پول و سرمایه و صدها مطالب مرتبط دیگر را به صورت هفتگی روی ایمیل خود دریافت خواهید کرد

شما عضو خبرنامه پول پدیا شدید :)